Mgr. Martin Krajčo - Spoločnosť J. K. Mertza

Bratislavské koncertné sály budú v polovici júna už po 42. krát patriť renomovanému podujatiu Gitarový festival J. K. Mertza, ktoré je súčasťou Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2017. Festival tento rok ponúka 7 koncertov hlavného programu, 4 sprievodné koncerty a mnohé podujatia určené nielen milovníkom gitarovej hudby.

Podrobnejšie sme sa festivale a jeho programe pozhovárali s Mgr. Martinom Krajčom, zo Spoločnosti J. K. Mertza, ktorý mimochodom Medzinárodnú gitarovú súťaž J.K. Mertza vyhral v roku 1997.

 

Foto: www.jkmertz.com

Tvoj vek nám prezrádza, že si založenie festivalu nezažil 🙂. Napriek tomu nám povedz pár slov o vzniku festivalu a ako vyzeral prvý ročník…
Prvý ročník bol v roku 1976 a podľa záznamov boli jeho hosťami špičkoví česko-slovenskí hráči – Milan Zelenka, Vladimír Mikulka, Martin Mysliveček a Jozef Zsapka.

Festival sa úspešne rozvíjal (na jeho internetovej stránke boli uvedené programy všetkých ročníkov, škoda, že aktuálne sú tam iba posledné tri ročníky), až v r. 1993 prišlo k zmene pôvodného názvu a odvtedy festival nesie meno J.K. Mertza. Čo bolo hlavným podnetom?
Hlavným podnetom bolo šíriť meno a popularizovať osobnosť Kaspara Mertza, ktorý bol v tom čase pomerne známy v zahraničí, no u nás o ňom vedel len málokto. Z odstupom času si myslím, že to bol výborný krok a i vďaka festivalu sa podarilo Mertza rehabilitovať ako dôležitú osobnosť našej hudby a dejín nášho mesta.

Keby si si v hlave prehral film všetkých doteraz uskutočnených ročníkov (aj tých, ktorých si sa ešte nemohol zúčastniť), mohol by si vymenovať tri najväčšie hviezdy, ktoré naše mesto vďaka festivalu navštívili?
Nie je ľahké vybrať spomedzi viac ako 330 hostí z 38 krajín sveta. Hviezd bolo určite veľa – práve posledné ročníky boli myslím dosť „nabité“ osobnosťami. Sme radi, že prišli napríklad Leo Brouwer, Sergio a Odair Assad, Roland Dyens, či Paul O’Dette. Ak si však spomínam na niektoré koncerty, mnohé z nich najskôr nevyzerali ako „hviezdne“, no realita bola očarujúca, napríklad nenápadný Američan Ed Gerhard hral pre hŕstku poslucháčov prekrásny koncert v roku 2005.

Foto: www.jkmertz.com

Čím sa tento ročník odlišuje od predchádzajúcich? V posledných ročníkoch bolo zvykom otvárať festival koncertom študentov na dvore Domu Albrechtovcov, v tomto roku takýto koncert síce už bol, ale v okresanej forme a pár týždňov pred festivalom…
Tento ročník prináša overenú kvalitu a tešíme sa, že sa podarilo vytvoriť rôznorodú dramaturgiu, v zmysle štýlov i generácií. Novinkou je, že sme do ponuky zaradili mnohé aktivity pre žiakov a učiteľov ZUŠ, nakoľko silnel pocit, že práve najmladšia generácia si zaslúži viac pozornosti. Keďže sa nekoná medzinárodná súťaž (koná sa každé dva roky) našiel sa priestor práve pre túto novinku. Uvidíme, aká bude reakcia a veríme, že sa táto aktivita môže opakovať i v nasledujúcich rokoch.

Hlavné koncerty festivalu sa budú konať v troch koncertných sálach, v ktorých prebiehali aj koncerty posledných ročníkov – Zrkadlová sieň, Koncertná sieň Klarisky a Koncertná sieň Dvorana VŠMU. Pred pár rokmi sa niekoľko koncertov konalo aj na Hlavnom námestí; prečo ste od tohto upustili? Neplánujete v budúcnosti tieto koncerty zase obnoviť? (Hoci v rámci Sviatku hudby 21. júna tam budú gitarové vystúpenia mladých hráčov, hviezda formátu Celsa Machada, ktorý na Hlavnom námestí vystúpil v roku 2013, tentoraz nevystúpi).
Charizma Celsa Machada, no najmä folklórny charakter jeho hudby sa tam veľmi hodil. Gitara, obzvlášť „klasická“, patrí podľa mňa skôr do akusticky zvučných priestorov a nie von, i keď treba spomenúť, že náš festival prebiehal dlhé roky na nádvoriach Starej radnice, či Univerzitnej knižnice. Tie však boli predsa len menšie a „zvučnejšie“ ako Hlavné námestie. Ak by sa však žáner a charakter hudby niektorého koncertu na námestie hodil, určite nie sme proti, no v takom prípade by bola potrebná i väčšia sponzorská podpora. Mladí hráči hrajú tento rok tri koncerty na rôznych miestach a zdalo sa nám dobré prezentovať ich aj smerom k verejnosti, preto je jeden z nich na pódiu Hviezdoslavovho námestia.

Foto: www.jkmertz.com

V nasledujúcich riadkoch predstavíme tohtoročný 42. ročník. Hlavnú časť tvorí 7 koncertov, prvé dva sú venované domácim interpretom, na ďalších troch sa predstavia zahraniční účastníci a na ďalších dvoch sa predstavia laureáti gitarových súťaží. Na otváracom koncerte 16. júna po prvý raz vystúpi na festivale ako sólista jeden z lídrov mladšej gitarovej generácie (mimochodom tiež víťaz Medzinárodnej súťaže J.K.Mertza z roku 2012) Karol Samuelčik a spolu s ním Mucha Quartet. Ako k tomuto spojeniu prišlo a čo návštevníkom ponúknu?
K tomuto spojeniu prišlo na podnet festivalu. Karol dostal ponuku pripraviť program s Mucha Quartet, dnes najlepším slovenským sláčikovým kvartetom. Na koncerte zaznejú dva koncerty pre gitaru a sláčiky – Lhoyera a Giulianiho a program dotvorí obľúbená gitarová hudba španielskych skladateľov Granadosa a Albéniza.

Druhý „domáci“ koncert 17. júna je venovaný životnému jubileu dovolíme si napísať „legendy“ slovenskej klasickej gitary profesorovi Jozefovi Zsapkovi. Jubilant sám však na koncerte účinkovať nebude. Ktorých účinkujúcich – mimochodom všetci sú profesorovi žiaci – by si spomenul v prvom rade?
Myslím, že by nebolo fér spomínať niekoho v prvom, či druhom rade. Je veľa hudobníkov, ktorí u prof. Zsapku vyštudovali a kvality mnohých z nich dokumentuje ich dlhoročná aktivita ako hráčov, či učiteľov. Každý z nich má svoju cestu, ktorá je nepochybne hodnotná a je nezmyslom ich porovnávať. Osobne si veľmi vážim práve muzikantskú rôznorodosť, ktorá je zrejmá zo zoznamu žiakov, ktorí na koncerte vystúpia. Samozrejme dominujú klasickí hráči, no zaznie aj lutnová hudba, či jazz.

Foto: www.jkmertz.com

Dostávame sa k zahraničným účastníkom, v tomto roku to budú gitaristi a hráči na vihuelu zo Španielska, Argentíny a Veľkej Británie. Budú to pre všetkých premiérové vystúpenia v Bratislave alebo tu už niektorí z nich účinkovali?
Nie, viacerých sme už v Bratislave mohli počuť, i keď v iných projektoch. Legendárny bandoneonista Juan José Mosalini však myslím, ešte v Bratislave nehral.

V nedeľu 18. júna vystúpi v najstaršej zachovanej koncertnej sále v Bratislave – v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca – najmladšia z hviezd, šarmantná španielska gitaristka Anabel Montesinos. Na diela ktorých skladateľov sa diváci môžu v jej podaní tešiť?
Samozrejme prevažne na španielsku hudbu! – Sor, Tárrega, Granados. No Anabel nás chce v závere programu prekvapiť, nakoľko nie všetko o svojom programe prezradila. Zrejme tušíme, čo to bude, pretože s ňou do Bratislavy pricestuje i jej životný partner – vynikajúci kubánsky gitarista Marco Tamayo.

Koncert 19. júna je venovaný vihuele, strunovému nástroju, ktorý sa používal v 15. a 16. storočí na Pyrenejskom polostrove a v Taliansku. Predstaví nám ho legenda tohto nástroja, ktorá už v Bratislave niekoľkokrát účinkovala – Argentínčan Ariel Abramovich, spolu s Jacobom Heringmanom z Veľkej Británie. Pripravili si pre festival nejaký špeciálny program?
Áno, Ariela a Jacoba bratislavskí poslucháči poznajú z koncertov festivalu Konvergencie. Tentokrát prídu s ich novým projektom Cifras Imaginaras (CD vyšlo v tomto roku) a miesto lutien si privezú vihuely – španielske nástroje renesancie. Je to naozaj špeciálny program – vihuelové duo je veľmi ojedinelým projektom a milovníci starej hudby by si ho nemali nechať ujsť. Okrem toho sa tešíme, že práve títo hudobníci, ktorí patria k špičke v renesančnej hudbe, vystupujú v našom meste pravidelne, k čomu tento rok prispel i náš festival.

Záverečný koncert festivalu v stredu 21. júna je avizovaný ako jeho umelecký vrchol, povedal by si nám k tomu pár slov?
Duo Aussel – Mosalini som počul minulý rok na festivale v Portugalsku a ich koncert ma očaril. Obaja „páni hudobníci“ patria ku generácii, ktorá nesie tradíciu argentínskeho tanga ešte z doby, kedy mu kraľoval Astor Piazzolla. Obaja s ním spolupracovali a sme veľmi radi, že sa s históriou (i súčasnosťou) tohto príťažlivého žánru podelia i s bratislavským publikom. Kombinácia bandoneónu a gitary patrí k pôvodnému tangovému inštrumentáriu a v rukách oboch majstrov znie naozaj očarujúco.

V tomto roku oslavuje významné životné jubileum viacero významných slovenských skladateľov – 90 rokov Ladislav Burlas a Milan Novák, 60 rokov Jozef Kolkovič, Peter Breiner a Pavol Malovec. Poslednému z nich je venovaný koncert v SNG 2. júla. Prečo ste sa rozhodli zakončiť festival práve hudbou tohto skladateľa?
Pavol Malovec vyštudoval a venuje sa okrem kompozície aj gitare. Nášmu nástroju dobre rozumie a venoval mu veľkú časť svojho diela. Je autorom rôznych kompozícií pre sólovú gitaru, gitarové súbory, komorné zoskupenia s gitarou, či mnohé inštruktívne skladbičky pre mladých gitaristov. Chceli sme preto predstaviť jeho gitarovú tvorbu a podnietiť ho i k ďalšej tvorbe. Máme sľúbenú novú skladbu pre gitaru a sláčikové kvarteto, ktorá bude mať na koncerte premiéru.

Foto: www.jkmertz.com

Poprosíme Ťa o stručnú informáciu o sprievodných podujatiach, ktorých je v tomto roku veľký počet a sú venované prevažne mladým, začínajúcim gitaristom… podarilo sa vám zorganizovať aj koncert v Slovenskom inštitúte vo Viedni…
Ako som už spomínal, je viacero dôvodom prečo sme chceli mnohé tohtoročné aktivity smerovať k mladým gitaristom. Azda kľúčovými bola snaha o prezentovanie umenia najmladších hráčov a práce ich učiteľov a podnietenie vzájomného dialógu, ktorý je asi jedinou možnosťou progresu v tejto oblasti. Dnes sa i umelecké školstvo prispôsobuje spoločenskému trendu zovšeobecňovania výsledkov a kvantitatívnej kvalite. Dôsledkom je potláčanie rozvoja tvorivosti, podporovanie individualizmu a uprednostňovanie súťaživosti pred rozvojom komplexnej muzikality. Je to logickým dôsledkom dnešnej „nelogickej“ doby. Chceli sme ponúknuť platformu pre dialóg, ktorí by mohol v budúcnosti smerovať k lepšej rovnováhe a tým i konkurencieschopnosti našich mladých hráčov. Vďaka spolupráci s Hudobným centrom sa podaril i koncert vo Viedni a na otvorenom pódiu v meste.

Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor Mgr. Martinovi Krajčovi a prajeme festivalu, aby sa tento ročník vydaril minimálne rovnako ako predchádzajúce!
Rozhovor pripravili Zuzana a Dušan Godárovci

Program festivalu s linkami na kúpu vstupeniek nájdete na stránke: http://www.jkmertz.com/

 

Bratislava
Tourist Board

Táto stránka používa súbory cookies. Pokračovaním prehliadania tejto stránky vyjadrujete súhlas s ich využívaním. Zásady ochrany osobných údajov

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close